3 افسانه درباره‌ی ذهن از نظر نلسون دلیس:
این قسمت افسانه (1)

نلسون دلیس (Nelson Dellis) قهرمان مسابقات حافظه‌ی آمریکا و بنیان‌گذار لیگ حافظه در آمریکاست. نلسون دلیس کتاب‌های زیادی راجع به تقویت حافظه و عملکرد اون نوشته یکی از این کتاب‌ها «قدرت‌ حافظه»ست که تو اون به ما چیزهای مختلفی در مورد حافظه یاد میده. 

نلسون دلیس از 3 تا باور غلط در مورد توانایی‌های ذهن و حافظه حرف می‌زنه و می‌گه این‌ باورها رو باید فراموش کنین تا بتونین با سرعت خوبی در مسیر بالا بردن توانایی حافظه‌تون قدم بردارین

باور غلط اول: بعضی آدم‌ها با حافظه‌ی افتضاحی به دنیا اومدن!

نلسون دلیس میگه: «این قضیه رو خیلی شنیده‎‌م. خیلی‎‌ها فکر می‎‌کنن، حافظه‌‎ی بد چیزیه که باهاش به دنیا اومدن. اون‎‌ها فکر می‎‌کنن اگه خوش شانس باشین و با یه ذهن خوب خدادادی به دنیا بیاین، فوق‎‌العاده خواهید بود و زندگی زیبایی خواهید داشت، زندگی‎‌ای که درس خوندن توش راحته و همه‌‎ی امتحانات رو بدون تلاش اضافی قبول می‌شین. از طرف دیگه از حافظه‌‎ی بدی داشته باشین، اسیر زندگی‎ تباهی می‌شین که درس خوندن توش سخته و تو مدرسه خیلی عملکرد خوبی ندارین.»

اما این‌ها همه دروغ محضه!

دلیس میگه: «خب، خبر خوب اینه که این مسئله کاملاً و تماماً دروغ محضه! حافظه‌‎ی بد چیزی نیست که باهاش به دنیا بیاین. در واقع همه‎‌ی ما توانایی‎‌های اولیه‎‌ی مشابهی داریم و با این حال که ممکنه بعضی‎ها با حافظه‎‌ی طبیعی بهتری نسبت به بقیه به دنیا بیان اما مسئله اینه که حافظه‎‌ی ضعیف هم همیشه می‌‎تونه پرورش پیدا و کنه و تبدیل به حافظه‎‌ی خوب بشه.»

حرف‌هاش رو در مورد قدرت حافظه باور نمی‌کنین؟

دلیس میگه: «حرفم رو باور نمی‎‌کنین؟ خب، وقتی هم سن شما بودم، حافظه‎‌م خیلی خوب نبود، حتی می‌‎تونم بگم که بدتر از میانگین حافظه‎‌ی همه‌‎ی آدم‌‎ها بود. واقعاً تو حفظ کردن چیزها افتضاح بودم. از وقت‎‌هایی که معلمم تکالیفی می‌‎داد که باید یه سری فهرست و اتفاق رو حفظ می‎‌کردیم، متنفر بودم. خیلی تلاش می‎‌کردم و دست و پا می‌‎زدم و این کار سال‌‎ها طول می‌‎کشید! و قضیه به همین جا ختم نمی‌شد و فردا تو مدرسه مدام اضطراب فراموش کردن چیزهایی که خونده بودم رو داشتم و به محض ترسیدن، فراموش می‌‎کردم. جلوی کلاس قرمز می‌شدم و کل کلاس به من می‌خندیدن! وای حسی بدتر از این وجود نداره.

اما چند سال قبل که چیزهای عجیبی راجع به ذهن قوی شنیدم تصمیم گرفتم یاد بگیرم و تکنیک‎‌هاش رو هر روز تمرین کنم. طولی نکشید که قهرمان مسابقات حافظه‎‌ی آمریکا شدم!»

اگه دلیس تونسته پس شما هم می‌تونین!

کجا بودیم؟ آها. اگر تا حالا به خودتون گفتین اووووف! حافظه‌‎م افتضاحه! از این کار دست بردارین. دیگه از این چیزها نگین. احساسات منفی رو همین الان بندازین یه گوشه! تقویت حافظه مهارتیه که می‌‎تونین ارتقاش بدین درست مثل نواختن پیانو، اسکی روی یخ یا نقاشی (و احتمالاً راحت‌‎تر از همه‌‎ی اون کارها است). هیچ کس حافظه‌‎ی بدی نداره، تاکید می‎‌کنم، هیچ کس. فقط هر وقت خسته شدید این  مطلب رو به خودتون یادآوری کنین. این جمله رو با خودتون تکرار کنین که «من ذهن غیرفراموش‎کاری دارم!» 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه